دسته بندی محصولات

فرش دستباف چه ویژگی هایی دارد و انواع آن چیست؟

فرش دستبافت

فرش دستبافت چه ویژگی هایی دارد؟

ما به عنوان یک ایرانی که تاریخچه کهن و درخشانی در صنعت فرش داشته ایم و در دنیا شناخته شده هستیم، باید آگاهی لازم برای شناخت انواع فرش به ویژه فرش دستباف که کماکان در صدر ارزشمند ترین فرش ها میباشد و تفاوت آن با سایر فرش ها را، داشته باشیم.

فرش دستباف چیست و چه موادی در آن استفاده میشود؟

فرش دستباف به بافته هایی گفته میشود که به صورت داری با خصوصیات فیزیکی تار و پود و نخ بافت پشم باگره تهیه و تولید می شود. این نوع فرش ها در ابتدا به صورت ۱۰۰٪ طبیعی از الیاف پشم طبیعی گوسفند و رنگ گیاهان طبیعی و نقش های ذهنی طراحی و تولید شده اند، بعدها در خصوص نخ چله و پود از الیاف طبیعی پنبه و کتان که ریشه گیاهی دارند استفاده شد.

انواع الیاف مورد استفاده در فروشگاه های فرش دستباف ایران

۱. الیاف پشم گوسفندان بومی ایران از جمله عرب، کُرد و بلوچ که بهترین الیاف را جهت تولید فرش دستباف دارا میباشند.

۲. الیاف که از پیله طبیعی کرم ابریشم در ایران و چین و هندوستان تهیه میشود و به دو روش شیمیایی و گیاهی رنگرزی شده و در فرش دستباف تمام ابریشم یا گل ابریشم کاربرد دارد.

۳. الیاف پنبه و کتان که از کشت پنبه در مناطق وسیعی از اقصی نقاط مختلف کشور تهیه میشود و در ساختار چله و پود انواع فرش وگلیم به کار میرود.

۴. انواع الیاف های دیگر طبیعی که کاربرد کمی در فرش دستباف داشته و بیشتر جنبه تزیینی دارند، از جمله الیاف کرک، آنقوره یا الیاف گیاهی بامبو و…

انواع فرش دستباف و تقسیم بندی های آن

۱. فرش های محلی یا دهاتی باف که در هر منطقه از ایران با الگوهای خاص فرهنگی واجتماعی واقتصادی همان منطقه گره خورده است و نمایانگر نوع فرهنگ آن اقلیم می باشد، مثلا فرش هریس آذربایجان که بسیار پرطرفدار و شهرت جهانی دارد یا فرش قشقایی.

۲. فرش های عشایر ایران که بسیار جذاب و پرطرفدار می‌باشند که ۱۰۰٪ با هنر دستی و بدون نیاز به تکنولوژی تولید می شود مانند فرش گبه ایران.

۳. فرش های شهری بافت که از پشم های ماشین ریس ظریف تهیه و تولید می شوند و جنبه سرمایه ای دارند وبا مدیریت و نظارت استادکارهای ماهر در شهرهای بزرگ و کوچک تولید و مصارف تزیینی و تشریفاتی در مکان های خاص را دارند.

۴. فرش های شهری بافت نفیس یا موزه ای که از الیاف طبیعی ابریشم و کرک و یا ۱۰۰٪ خالص تهیه میشوند و بعضا بسیار ریز بافت وهنری تولید میشوند.

۵. انواع مفروش های مختلف همه به عنوان فرش محسوب می‌شوند شامل گلیم، جاجیم، گلیچ که از الیاف پشم و پنبه تولید میشوند.

فرش دستباف کویر ناظم

دپارتمان کویر ناظم به عنوان اولین تولید کننده محصولات الیاف طبیعی، در تولید فرش نیمه دستباف با کیفیت وقیمت مناسب توانایی تولید انبوه این نوع فرش را در تمام کاربردهای آن داراست، که در آینده مفصل راجع به آن به توضیح وتفسیر میپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *